Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Indonésie - základní informace

Oficiální název: Indonéská republika
Hlavní město: Jakarta
Počet obyvatel: 211,2 mil.
Rozloha: 1 889 695 km2 (není zahrnut Východní Timor)
Měna: 1 indonéská rupie (IDR) = 100 senů
Úřední jazyk: indonéština

Obyvatelstvo
V Indonésii jsou nejpočetnější etnickou skupinou Javánci a obyvatelé Velkých a Malých Sund. Čtyř miliónovou menšinu tvoří Číňané a na Bali žijí Hindustánci. Indonéské ostrovy se od sebe výrazně nábožensky liší: Jáva je převážně muslimská (87%), Bali hinduistické (2%) a Flores křesťanský (10%). Žije zde také 1% menšina konfuciánů. Indonésie je velmi nábožensky tolerantní zemí. Jáva je nejlidnatějším ostrovem, žije tam 115 milionů lidí, tzn. 869 obyvatel na metr čtvereční. Tím se Indonésie řadí mezi čtvrtou nejlidnatější zemi světa. Negramotných je asi 16% obyvatelstva. Necelá polovina lidí žije ve městech. Mluví se zde také javánštinou a dalšími asi 250 indonéskými regionálními jazyky.

Ekonomika
Důležitou složkou hrubého národního produktu je jak zemědělství, tak i průmysl. V zemědělství pracuje 50% obyvatelstva. Pěstují zde kukuřici, rýži, batáty, maniok, cukrovou třtinu, palmový olej, kokosové ořechy, sezam, kávu, čaj, kakao, citrusy, zeleninu, ovoce, tabák a bavlnu. Z těchto plodin je však nejdůležitější rýže, kaučuk, káva a kokosová palma. Místní obyvatelé se věnují chovu skotu, ovcí, koz, prasat, koní, buvolů a drůbeže. V zemi jsou bohaté zásoby ropy a zemního plynu, dále se těží uhlí, železná ruda, měď, cín, nikl, zlato, stříbro a diamanty. Odběratelskými zeměmi jsou Japonsko, USA, Singapur, Jižní Korea, Čína a Austrálie. I přes toto nerostné bohatství se stala Indonésie jedním z nejzadluženějších států.

Dějiny a kultura
Kolem roku 1500 vládly na Sumatře a Jávě mocné říše, které si podmanily ještě několik ostrovů. Od 13. století začal do Indonésie pronikat islám, který se zde postupně rozšířil. Pouze Bali si zachovalo hinduismus. Na ostrovech se začali vyloďovat Portugalci, Španělé a Angličané, kteří se zde od roku 1511 postupně usazovali ve snaze získat pod svou kontrolu výnosný obchod s kořením. Později na ostrovy přišli také Nizozemci. Během války byla Indonésie okupována Japonci a v roce 1949 začala fungovat Indonéská republika. Od roku 1965 byly země pod diktaturou, kterou v roce 1998 vystřídal demokratický prezident. V roce 1999 byl osamostatněn Východní Timor.

Geografie
Indonésie je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, který se rozkládá na přibližně 13 600 ostrovech. Indonésie tvoří předěl mezi Indickým a Tichým oceánem. Souostrovím prochází pás činných sopek, proto je oblast seismicky velmi aktivní a zemětřesení zde nejsou ničím výjimečným. V roce 1883 došlo ke katastrofálnímu výbuchu sopky Krakatau. Většina sopek dosahuje výšky kolem 3000 metrů nad mořem. Asi 11% rozlohy státu zaujímají lesy, na Jávě najdeme tropický prales. Sumatra je zase pokryta monzunovými pralesy a bažinatými lesy v nížinách. Na ostrovech je tropické klima s častými srážkami a vysokou vlhkostí, střídají se zde dvě roční období – období dešťů a sucha. V roce 2005 zasáhla Severní Sumatru mohutná a ničivá vlna tsunami, proto turisté nejsou do oblasti Acehu vpouštěni.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená Bali

Originální dovolená Bali za bezkonkureční ceny s individuálním přístupem.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko