Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Plovoucí chrám Ulun Danu

Indonéský ostrov Bali je doslova posetý zajímavými kulturními a přírodními památkami. To je jeden z důvodů, proč na něj každoročně přijíždějí tisíce návštěvníků. Mezi vyhlášená místa, která byste si na Bali rozhodně neměli nechat ujít, je hinduistický chrám Ulun Danu na jezeře Beratan, který vás okouzlí.

Návštěvy hinduistických chrámů na Bali patří mezi nejvyhledávanější turistické zážitky. V místech, kde chrámy stojí, se totiž snoubí ojedinělá architektura, poklidná náboženská atmosféra a nádherné přírodní scenérie. To všechno je možné vnímat právě v blízkosti chrámu Ulun Danu, nazývaném také Pura Ulun Danu Beratan, který je po chrámu Tahan Lot druhým nejnavštěvovanějším a nejvíce fotografovaným chrámem na ostrově Bali. Tento chrám byl zasvěcen bohyni jezera a na návštěvníka působí dojmem, jako by plaval na vodě. Je usazen do nádherné zahrady, obklopen křišťálovými a chladnými vodami jezera Beratan a jedinečnou kulisu mu vytvářejí rovněž nedaleko se zvedající impozantní hory Gunung Caturu. 

chrám Ulun Danu, Indonésie, Bali

Jezero Beratan (někdy také Bratan) leží téměř ve středu Bali, v nadmořské výšce 1250 metrů a jeho hloubka se pohybuje okolo 35 metrů. Jezero najdeme asi 28 kilometrů jižně od města Singaraja a 50 kilometrů severně od Denpasaru. Na jeho březích se rozkládá vesnička Candikuning. Jezero vzniklo v kráteru sopky Batur, který se však dá dnes již jen stěží rozeznat. Dnes je významným zdrojem pitné vody pro okolní obce, proto jej Balijci náležitě uctívají, aby si tak zaručili neustálý dostatek této životodárné tekutiny a jezero nevyschlo.  Právě bohyni jezera Beratan jménem Déví Danu uctívají v chrámu Ulun Danu, který byl v roce 1634 vystavěn na malém výběžku na jeho západním břehu. 

Pura Ulun Danu Beratan je jedním z nejváženějších balijských chrámů, proto ať se sem vydáte kdykoliv, téměř vždy vám bude dělat společnost nespočet poutníků, kteří se sem pravidelně přicházejí pomodlit. Nad jezerem se často během období dešťů objevuje mlha, která mu dodává dokonale mystickou atmosféru. Tato hinduistická svatyně byla vystavěna rádžou z Mengwi. Ve skutečnosti jde o jakýsi chrámový komplex skládající se z několika menších a dobře udržovaných pavilonů, z nichž některé vyrostly na břehu jezera a jiné na malých ostrůvcích roztroušených po jezeře. Součástí areálu je také jedna Buddhova stúpa.

Hlavní chrám stojící na pevnině se nazývá Pura Penataran Agung, je tvořen sedmi stříškami a zasvěcen Brahmovi. Skutečně okouzlující jsou pak malé ostrovní svatyně, které vypadají, jako by se vznášely na vodní hladině. Do komplexu Ulun Danu patří chrámy Pura Lingga Petak, Pura Dalem Purwa, Pura Prajapati a Pura Taman Beji. 

chrám Ulun Danu, Indonésie, Bali

Jezero Beratan slouží také jako středisko nejrůznějších vodních sportů a proto zde nechybí několik půjčoven sportovního vybavení. Kdo má zájem, může se po jezeře vypravit na šlapadle, v rychlém motorovém člunu, nebo tradiční balijské rybářské loďce „Jukung“. Jezero hojně vyhledávají také milovníci rybaření. Za malý poplatek si zde můžete půjčit prut a další rybářské vybavení a nachytat si čerstvé ryby.

V oblasti Ulun Danu se rozprostírají také krásné a pečlivě udržované zahrady, které dokážou potěšit nejen oči, ale i mysl. Jsou příjemným místem odpočinku po prohlídce chrámového komplexu. Tvoří je nepřeberné množství exotických druhů rostlin a stromů, které poskytují příjemný stín. Zahrady jsou hojně vyhledávány novomanžely, kteří si v nich nechávají udělat své svatební fotografie. Oblíbenou turistickou atrakcí je také focení se zvířaty, jako jsou nejrůznější ptáci (sovy, orli), hadi, leguáni či chameleoni. 

- jap –

Další články z Indonésie:
Prambanan a chrámy hinduistické svaté trojice
Bali - vulkány a deštné pralesy
Indonésie - 17 tisíc ostrovů
Moluky - souostroví v Indonésii
Bali - Ostrov bohů

Článek byl zobrazen 12 255 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená Bali

Originální dovolená Bali za bezkonkureční ceny s individuálním přístupem.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko