Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kolik životů má Borobudur?

Borobudur – největší buddhistický chrámový komplex v Indonésii láká k návštěvě nejen věřící, ale svou majestátností ohromuje i běžné návštěvníky. Tento buddhistický památník si v minulosti již mnohé prožil – byl zasypán popelem, zasáhl jej blesk, byl terčem bombového útoku a přece stojí dál. Doufejme, že bude odolávat i nadále.

Chrámový komplex Borobudur, který z dáli vypadá jako obrovská pyramida, se nachází ve středu indonéského ostrova Jáva, v blízkosti města Magelang. Celkem jej tvoří šest čtvercových teras, které jsou završeny třemi kruhovými terasami. Ty zdobí zvonovité stúpy, kterým dominuje stúpa ústřední, do které v roce 1911 udeřil blesk a značně ji poškodil. Dochovat se naštěstí podařilo 72 soch sedícího Buddhy, které ji obklopují. Na stavbě je možné obdivovat také úctyhodných 2672 reliéfních panelů a celkem na ní najdete 504 Buddhových soch.

Borobudur, Indonésie

Borobudur je zasvěcen zakladateli buddhismu, Buddhovi Gautamovi – vlastním jménem Siddhártha Gautama. Chrámy pochází pravděpodobně z 9. století, kdy jej nechali postavit vládci dynastie Sailendrů. Přesné datum jejich založení a výstavby však není známé, nepodařilo se dochovat jediný písemný záznam. Stejně tak je neznámý i architekt. Vědci a archeologové nejsou schopni se shodnout ani na tom, jestli je název Borobudur původní, nebo se památka dříve jmenovala jinak. Mnozí si myslí, že chrámy v minulosti stávaly na břehu jezera, které však kvůli častým zemětřesením a vulkanické činnosti zaniklo. 

Doloženo však je, že v roce 1006 byla oblast střední Jávy zničena mohutnou explozí sopky Merapi. Výbuch značně poškodil i borobudurské chrámy a tak se královský dvůr přestěhoval směrem na východ. Někdy ve 14. století byly chrámy definitivně opuštěny posledními obyvateli, protože došlo k úpadku jak buddhistických, tak i hinduistických království. V té době totiž mnoho Jávanců konvertovalo k islámu. Borobudur byl protio úmyslně zasypán půdou, aby zůstal skryt před vandalskými nájezdy náboženských fanatiků. Tento nádherný chrámový komplex tak zůstal opuštěn, zapomenut a pomalu zarůstal džunglí. 

Borobudur, Indonésie

Znovu objeven byl až v roce 1814 sirem Thomasem Stamfordem Rafflesem, který byl v té době britským místodržícím na Jávě. Na stavbu ukrytou hluboko v džungli jej upozornili místní domorodci. Ještě v témže roce poslal Raffles holandského inženýra H. C. Cornelia do oblasti, aby zapomenuté památky prozkoumal. Trvalo dva měsíce, než Cornelius společně se dvěma stovkami lidí, alespoň částečně vysvobodil chrámy ze sevření džungle a sopečného popela. Od doby svého znovuobjevení prošly chrámy Borobuduru hned několika rekonstrukcemi. 

V roce 1973 se Borobudur nacházel již v tak špatném stavu, že hrozilo jeho zhroucení. Bylo proto rozhodnuto o jeho kompletní opravě. Nejrozsáhlejší rekonstrukční práce probíhaly v letech 1975 až 1982 pod dohledem indonéské vlády a organizace UNESCO. Tehdy byl celý Borobudur kompletně rozebrán na přibližně 2 miliony kamenných bloků a posléze opět sestaven dohromady. Bohužel o pouhé tři roky později, tedy v roce 1985 se Borobudur stal terčem teroristického útoku. Extremistická islámská organizace Huseina Ali al-Habsiho do něj nastražila nálože, které zničily množství Buddhových soch. V roce 1991 pak byl celý komplex Borobuduru zapsán na Seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. Tato památka v současnosti patří k nejnavštěvovanějším indonéským turistickým atrakcím. Každoročně se také na Borobuduru slaví buddhistický svátek „vesak“, který oslavuje narození Buddhy. 

Borobudur, Indonésie

Chrámový komplex je samozřejmě také významným buddhistickým poutním místem. Ti, kdo se zde oddávají tichým modlitbám, mohou být nejblíže svému bohu a velkému učiteli Buddhovi. Věřící se na Borobudur vydávají od jeho základny. Tam začnou komplex obcházet a pomalu vystoupají až na samotný vrchol. Během této cesty projdou symbolicky třemi úrovněmi světa, což je označováno v buddhistické kosmologii jako „trilóka“. Cestou k vrcholu prochází systémem schodišť a chodeb, které jsou na zdech a balustrádách vyzdobeny 1460 reliéfními panely pojednávajícími o životě Buddhy, jeho narození, životní pouti i převtělení. Každý poutník by měl památku obejít hned sedmkrát po směru hodinových ručiček. Většina návštěvníků, kteří dennodenně Borobudur zaplavují, však míří po kamenných schodech rovnou až na jeho samotný vrchol, kde se nachází dvaasedmdesát soch Buddhy. Místní průvodci říkají, že pokud se jich dotknete, přinese vám to štěstí. 

Stejně tak jako v minulosti, i dnes představuje sopka Merapi (indonésky Gunung Merapi) nejen pro Borobudur, ale také pro obyvatele střední Jávy velkou hrozbu. Ve vzdálenosti asi 30 km od Borobuduru se její mohutný kužel tyčí do výšky 2968 metrů. Tento aktivní stratovulkán, kterému Javánci říkají Hora ohně, je velkým nebezpečím. Už o sobě dal vědět několikrát, naposledy se probudil k životu v roce 2010 a pokryl široké okolí několikacentimetrovou vrstvou popela. Merapi je každodenním strašákem pro tisíce lidí, jež žijí na jejím úpatí a také pro obyvatele rušné půlmilionové Yogyakarty (Jogjakarta) – metropole střední Jávy.  Celá tato oblast ostrova Jáva je velmi vulkanicky aktivní, kromě sopky Merapi se v blízkosti Borobuduru nachází ještě vulkány Sumboro, Merbaru a Sumbing. 

Borobudur, Indonésie

Součástí areálu Borobuduru je hotel Manohara, který nabízí turistům možnost vidět chrámy v jinou denní dobu, než je běžné. Hotel má totiž ideální polohu v blízkosti komplexu a tak se mohou hosté kochat pohledem na jedinečný východ slunce se siluetou zdejších chrámů. V blízkém okolí Borobuduru je rozeseto množství stánků s nejrůznějším zbožím, převážně však s kýčovitými suvenýry. Na první pohled to vypadá, jako byste se ocitli v asijském nákupním centru, což trochu kazí dojem z jinak majestátní památky, která na vás dýchne unikátní atmosférou a jakýmsi tajemnem.

- jap -

Další články z Indonésie:  
Komodský národní park – cesta do pravěku  
Plovoucí chrám Ulun Danu  
Prambanan a chrámy hinduistické svaté trojice  
Bali - vulkány a deštné pralesy

Článek byl zobrazen 7 728 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Dovolená Bali

Originální dovolená Bali za bezkonkureční ceny s individuálním přístupem.

 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko